چاپ خبر

نامه وزیر علوم به روسای دانشگاه ها برای تامین سلامت اساتید

پیام نورنا: قائم مقام وزیر علوم از ارسال نامه وزیر علوم به روسای دانشگاهها برای جدیت در تامین سلامت اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها خبرداد و گفت: دراین نامه به بحث درمانی اساتید توجه ویژه شده است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیات‌های امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در نشست مجازی روسای دانشگاه‌های معین که در وزارت علوم به صورت حضوری و مجازی برگزار شد براهمیت سلامت اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: براساس نامه دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری که قراراست به دانشگاه ها ارسال شود، باید در این وضعیت کرونا مراقب سلامت اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها بوده و به بحث درمانی اساتید توجه ویژه ای شود.

نامه وزیر علوم به روسای دانشگاه ها درباره توجه به سلامت اعضای هیات علمی و کارکنان

وی ادامه داد:  در صورتی که نیاز است با پوشش بیمه های تکمیلی و همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی تلاش بیشتری برای حفظ سلامت دانشگاهیان صورت گیرد.

قائم مقام وزیر علوم  ادامه داد: امروز آموزش عالی نسبت به گذشته رشد و توسعه قابل توجهی پیدا کرده است و در همه استان های ما به اقتضای شرایط ممکن است تفاوت هایی بین دانشگاه ها وجود داشته باشد اما امروزه در همه استان ها آموزش عالی از یک قوت و توان نسبتا خوبی برخوردار است. از طرف دیگر وزارت علوم به لحاظ جایگاه قانونی و حقوقی خود دنبال این است که بیشتر به سیاست گذاری و نظارت و ارزیابی مراکز بپردازد.

وی ادامه داد: وزارت علوم سعی می کند از وضعیت فعلی که همه کارها را در ستاد انجام می دهد اعم از صدور رشته ها، گسترش واحدها و غیره خارج شده و بیشتر به نقش اصلی یعنی سیاستگذاری و نظارت ارزیابی است بپردازد.

باقری افزود: بر این مبنا در دوره باقیمانده از دولت باید از فرصت استفاده کنیم و به اهمیت و نقش جایگاه های استانی دانشگاه ها تاکید کنیم تا در باقیمانده دولت این امر تثبیت شود تا بتوانیم اثرگذاری بیشتر شورای استانی در تصمیم گیری های کلان آموزشی داشته باشیم.

وی  افزود: در آئین نامه ای که اخیرا تصویب شده انواع اختیارات زیادی را که می شود به دانشگاه های استانی واگذار کرد را تنظیم کردیم و نهایتا ما به این جمع بندی رسیدیم که اختیارات از آئین نامه خارج و به شورای مرکزی وارد شود تا تصمیمات پخته تری گرفته شود و این امر با حضور روسای دانشگاه ها خواهد افتاد. بنابراین کارکرد مهم شورای استانی دانشگاه ها تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های کلان آموزش عالی در سطح استانی است.

وی ادامه داد: شورای استانی دانشگاه ها اختیاراتی را در همه حوزه های آموزش عالی خواهد داشت و این اختیارات در شورای مرکزی بررسی و محول خواهد شد. در واقع شورا باید اختیارات اجرایی را داشته باشند اما این اختیارات باید با رعایت اختیارات قانونی دانشگاه ها باشد. در عین حال باید تمهیداتی داشته باشیم که چگونه می توانیم با ظرافت اختیاراتی که شورا دارد و در سطح استانی تصمیم می گیرد را اجرایی کنیم.

قائم مقام وزیر علوم خاطرنشان کرد: به زودی دبیرخانه شورای مرکزی دانشگاه ها تشکیل خواهد شد. تلاش ما این است که بتوانیم در باقیمانده دولت این شورا را تثبیت کنیم. بنابراین نباید تشکیل این شورا را به اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی منحصر کنیم.

باقری خاطرنشان کرد: نقش دانشگاه های معین در تشکیل شورای استانی دانشگاه ها بسیار با اهمیت است و آنها به عنوان نماینده عالی وزارت علوم در استان خواهند بود و ما این موضوع را به استانداران ابلاغ خواهیم کرد تا توجه خاصی به جایگاه دانشگاه های معین صورت بگیرد.

نامه به وزیر کشور، ستاد ائمه جمعه و رئیس مجلس برای همراهی با طرح ساماندهی آموزش عالی

وی ادامه داد: ضمن اینکه در خصوص ساماندهی مراکز آموزش عالی نیز ما هماهنگی هایی را با ستاد ائمه جمعه کردیم و انتظار می رود این ستاد و نماینده ولی فقیه در استان ها و … همراهی بیشتری در این موضوع داشته باشند. علاوه بر آن نامه ای نیز به رئیس مجلس ارسال شده است، اگرچه ممکن است در قدرت او نباشد که تمامی نمایندگان را در خصوص این موضوع همراه کند اما ما به حساب تکلیف قانونی این موضوع را اطلاع رسانی کردیم و انتظار می رود نمایندگان در پیشبرد سیاست های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی همراهی کند.

قائم مقام وزیر علوم همچنین در نامه ای که به وزیر کشور نوشتیم امیدواریم همراهی هایی نیز از سوی استانداران و فرمانداران برای اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی داشته باشند. اگرچه هر چه ما تلاش کنیم باز نیازمند فرهنگسازی برای اجرای طرح فوق هستیم. چرا که آموزش عالی به نحو گسترده ای در برخی از شهرستان ها و استان ها توسعه پیدا کرده است که باید این طرح ساماندهی اجرایی شود. در استان های بزرگ ما نظیر خراسان، آذربایجان و فارس ممکن است مداخلات زیادی در اجرای طرح نباشد اما این مداخلات در سایر استان ها طبیعتا وجود دارد و نیازمند انجام فعالیت های فرهنگی برای اجرای طرح است.

باقری افزود: طی چند سال گذشته اتفاقات خوبی در وزارت علوم افتاده است مثلا همکاران هیات علمی ما برای اخذ مجوز یک نشریه یا مجله علمی باید صدها مکاتبه و یا نامه با ستاد وزارت علوم انجام می دادند اما در حال حاضر اختیاراتی که در حوزه نشریات واگذار و باعث شد هم کاغذبازی از بروکراسی حذف شود و هم اینکه اساتید راحت تر برنامه های خود را پیگیری کنند. ضمن اینکه در حوزه اخذ مجوز راه اندازی پژوهشکده ها نیز این اختیارات به دانشگاه ها داده شد. بنابراین این اقدامات مهم در ستاد وزارت علوم داده شده است اما باید تلاش کنیم اشکالات نیز رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: ما در ستاد وزارت علوم هم با فشارهای بیرونی مواجه هستیم و هم اینکه با بدنه کارشناسی وزارتخانه این فشارها را داریم که ممکن است به رویه های گذشته عادت دارند. همانطور که روسای دانشگاه ها در بدنه دانشگاه ها با مشکلاتی مواجه هستند ما نیز در ستاد وزارت این مشکلات را داریم و طبیعی است رویه هایی که اقتضای آموزش عالی ۲۰ سال پیش بوده هنوز افراد مایل به ادامه این رویه ها باشند.

باقری افزود: لذا باید همه کمک کنیم تا گفت وگو و صحبت و رایزنی هم دنبال نوآوری و واگذاری بیشتر اختیارات باشیم و هم برنامه های خود را پیگیری کنیم. همانطور که دانشگاه ها نیز باید به مسائل کلان دانشگاه ها بپردازند و اختیاراتی را به دانشگاه ها محول کنند. بنابراین آموزش عالی امروز با آموزش عالی ۲۰ سال پیش قابل مقایسه نیست.

 شایعه تعطیلی برخی دانشگاه‌ها صحت ندارد/ بودجه تمام موسسات حفظ می شود

قائم مقام وزیر علوم ادامه داد: همچنین قرار نیست هیچ مرکز آموزش عالی بر اساس طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی تعطیل شود، بلکه قرار است یک شبکه آموزش عالی در کشور ایجاد شود. نباید شایعه سازی کنند که با اجرای طرح ساماندهی، برخی دانشگاه‌ها تعطیل می شوند، اصلا چنین چیزی صحت ندارد، همچنین ردیف بودجه تمام دانشگاه‌ها و موسسات حفظ شده است تا بتوانیم این تکالیف قانونی را دراین شرایط پیش بریم.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

12 آذر 1399 | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

20 آبان 1399 | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

16 آبان 1399 | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top