چاپ خبر
گلایه مدیر گروه علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از عدم همکاری پزشکی قانونی:

تعطیلی کلاس‌های عملی آناتومی به دلیل کمبود جسد

پیام نورنا : 10 روز پیش پیش اعضا هیئت ممتحنه علوم تشریح در نامه‌ای به رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از عدم همکاری این سازمان با دانشگاه‌های علوم پزشکی برای ایجاد شرایطی که حق بهره‌برداری علمی آزاد و بدون مانع از اجساد مجهول‌الهویه، از جامعه آناتومیست‌ها را سلب کرده، گلایه کردند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – در این نامه اساتید از سازمان پزشکی قاونی خواسته بودند هرگونه زمینه مساعد جهت خرید و فروش اجساد بی‌صاحب را رفع و از آن جلوگیری کند.

در بخشی از این نامه خطاب به رییس سازمان پزشکی قانونی کشور آمده است: “ما اعضاء هیئت ممتحنه علوم تشریح کشور این گلایه را از حضرتعالی داریم که چرا شرایطی به وجود آمده است که حق بهره‌برداری علمی آزاد و بدون مانع از اجساد مجهول‌الهویه، از جامعه آناتومیست‌ها سلب شده است. جسد مجهول‌الهویه که به هر طریق به سازمان پزشکی قانونی تحویل داده می‌شود ملک طلق سازمان پزشکی قانونی نیست که اختیار داشته باشد آن را به دانشکده پزشکی تحویل بدهد یا ندهد یا برای تحویل آن شرط قرار دهد!”

گلایه بخاطر عدم همکاری پزشکی قانونی با دانشگاه‌ها،‌موجب شده تا به گفته ابراهیم اسفندیاری، مدیر گروه علوم تشریحی و بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کلاس‌های آناتومی عملی به عنوان زیربنایی‌ترین درس برای دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان لغو شوند.

اجساد مجهول‌الهویه از مراکز علمی دریغ می‌شوند

این آناتومیست، توضیح داد: از دو سال پیش تاکنون جسدی به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تحویل داده نشده و اجساد موجود دیگر قابل استفاده نیستند، درنتیجه گروه علوم تشریحی قادر به ارایه کلاس‌های عملی آناتومی نیست مگر اینکه موضوع درس که جسد انسان است را در اختیار داشته باشند. اگرچه بعد از سه هفته تعطیلی، رییس دانشکده قول تهیه جسد تا قبل از اتمام سال جاری و آغاز مجدد کلاس‌ها را داده است.

وی گفت: معمولا اجسادی که برای آموزش در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار می‌گرفت متعلق به افراد مجهول‌الهویه بود که بر اساس استفتاء از حضرت امام (ره) و پس از ایشان با نظر مقام معظم رهبری باید در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گرفت اما از 15 سال قبل تا به حال پزشکی قانونی از تحویل این اجساد به دانشگاه‌ها خودداری کرده است. البته در دوره بعد هم گاه گاهی جسدی به دانشگاه تحویل می‌شد اما با شرایطی که تحقق آن به راحتی ممکن نبود.

مدیر گروه علوم تشریحی و بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: در زمان ریاست آیت الله شاهرودی، برقوه قضاییه بنا به نقل ریاست وقت پزشکی قانونی کشور نظریه فقهی بنا بر عدم تحویل اجساد به دانشکده‌های پزشکی داده شده است و تحویل جسد متوقف و اجساد مذکور دفن شدند.

اسفندیاری ادامه داد: پس از دوران آیت الله شاهرودی رویه سابق تقریبا ادامه دارد و دانشکده‌های پزشکی همچنان در مضیقه جسد برای تشریح قرار دارند در حالی که نظر فقهی حضرت امام رضوان اله علیه و مقام معظم رهبری در صورت نیازعلمی جهت نجات جان بیماران و تامین سلامتی آنان مبنی برجواز تشریح است. سوال اینجاست که چرا باید اجساد مجهول الهویه ازدانشکده های پزشکی دریغ شوند؟

وی افزود: اگر دانشجویان مهارتی در این دروس پیدا نکنند و بر اثر این اختلال آموزشی، مهارت‌های آناتومی به ناچار روی بدن بیماران به دست آید و منجربه افزایش شیوع بیماری زایی و شیوع مرگ و میر در جامعه می‌شود. استاندارد جهانی تعداد جسد برای آموزش دانشجویان پزشکی یک جسد برای چهار هر دانشجوست. چرا باید در کشور ما به زحمت یک جسد برای 200 نفر دانشجو فراهم شود؟

به گفته مدیر گروه علوم تشریحی و بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در کشور جسد مجهول الهویه موجود است ولی از دانشگاه و دانشجو و اساتید پزشکی دریغ می‌شود و به هزینه بیت المال به زیر خاک سپرده می‌شود؛ بیمارستان‌های آموزشی و آسایشگاه‌های سالمندان و بیمارستان‌هایی که بخش‌های روانپزشکی مزمن دارند به اندازه  کافی جسد مجهول الهویه و بلاصاحب دارند ولی اجازه تشریح داده نمی‌شود. این یک ظلم آشکار به علم، دانشجویان، استادادان است و نهایتا دودش به چشم بیماران می‌رود.

توقف علم در دانشگاه‌ها

اسفندیاری هم‌چنین به عدم انجام کالبد شکافی تشخیصی اشاره کرد و گفت: کالبد شکافی تشخیصی (اتوپسی Autopsy) یک حق قانونی برای پزشک معالج در بیمارستان‌های آموزشی است اما این مورد نیز از 15 سال پیش تا به حال متوقف شده است. در تمام دنیا در بیمارستان‌های آموزشی وقتی درمان‌ها موثر نبود و بیمار فوت شد در صورتی که نکات ابهامی در تشخیص وجود داشته باشد، متوفی را با اذن خانواده کالبد شکافی می‌کنند تا مسایل ناشناخته در بدن معلوم و مشخص شود.

وی ادامه داد: پس از کالبد شکافی تشخیصی بر اساس اطلاعات بدست آمده از این کالبد شکافی کنفرانس پاتولوژی بالینی تشکیل می‌شود و همه پزشکان و دانشجویان در این کنفرانس شرکت می‌کنند و بحث و گفت‌وگوی علمی ایجاد می‌شود. این همه موجب پیشبرد مرزهای دانش و شکوفایی علم پزشکی می‌شود؛ اما متاسفانه این کار پر برکت علمی  سال‌هاست که تعطیل است.

مدیر گروه علوم تشریحی و بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رابطه با اهدای جسد تصریح کرد: همانگونه که برخی افراد خیر وصیت می‌کنند بعد از مرگ اعضاء بدنشان برای پیوند به بیماران نیازمند اهدا شود، کم نیستند کسانی که مایلند بعد از مرگ اگر اعضاء بدنشان مناسب برای پیوند نبود، جسدشان برای آموزش دانشجویان پزشکی مورد استفاده قرار گیرد ولی احتیاج به مجوز از مرجع تقلیدشان دارند که در این مورد باید ازعلماء اعلام و مراجع عظام استفتاء شود و خوشبختانه فقه آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) در مسایل مستحدثه و نوپدید همیشه پویا و پاسخگوی نیاز و ضرورت جامعه بوده است.

وی تاکید کرد: عدم تحویل جسد از سوی پزشکی قانونی در حالی است که پاسخ مقام معظم رهبری به نقل از پایگاه اینترنتی ایشان به استفتائی در مورد تشریح این است که ” اگر نجات نفس محترمی یا کشف مطالب تازه علم پزشکی که مورد نیاز جامعه است و یا دستیابی به اطلاعاتی راجع به بیماری که زندگی مردم را تهدید می کند منوط به آن باشد تشریح جسد میت اشکال ندارد، ولی واجب است تا حد امکان از جسد میت مسلمان استفاده نشود.”

اکثر اجساد در پزشکی قانونی کالبدشکافی می‌شوند

علی سلیمان پور، مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان در این رابطه گفت: در زمینه تحویل اجساد مجهول الهویه به دانشگاه‌های علوم پزشکی پروتکل خاصی وجود دارد و دستور حاکم شرع وقت در این خصوص وجود دارد اما از چند سال گذشته اصولا جسدی که مطابق با این دستور العمل باشد وجود نداشته است.

به گفته سلیمان پور اجسادی که می‌توان در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی گذاشت باید مجهول الهویه باشند و برای تعیین علت مرگ آن‌ها نیاز به کالبد شکافی نباشد بنابراین اگر پزشکی قانونی بتواند بدون نیاز به کالبد شکافی علت مرگ جسد مجهول‌الهویه‌ای‌ را مشخص کند،‌ پس از مدت زمان مقرری که جسد تعیین هویت نشد به دانشگاه‌ها تحویل داده خواهد شد.

وی ادامه داد: تقریبا تمام اجسادی که به پزشکی قانونی برای تعیین علت فوت ارجاع داده می‌شوند به دلیل اینکه بستگانی ندارند که در مورد سابقه پزشکی و مستندات پزشکی آن ها توضیح دهد کالبدشکافی می‌شوند زیرا علت مرگ تنها از این طریق مشخص خواهد شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان افزود: دستور مراجع قضایی بررسی جسد، کالبدشکافی و تعیین دقیق علت فوت افرادی است که به این مرکز ارجاع داده می‌شوند اما اگر علت فوت بدون کابد شکافی میسر باشد با اجازه مرجع قضایی و ارایه مستدات کافی،‌ بعد از اینکه مرجع قضایی در این مورد قانع شد از طیق طی مراحل اداری جسد به مراکز دانشگاهی تحویل داده می‌شود.

حال سوال اینجاست آیا آنچه برخی دانشجویان پزشکی از شنیده‌هایشان در رابطه با درخواست دریافت وجه از سوی پزشکی قانونی در خصوص تحویل جسد به دانشگاه‌ها مطرح می‌کنند، صحیح است؟ و اینکه آیا به گفته اعضا هیئت ممتحنه علوم تشریح قرار است زمینه مساعد جهت خرید و فروش اجساد بی‌صاحب ایجاد شود؟

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

22 شهریور 1399 | کد خبر : 67702

لینک ثبت نام + دانلود رایگان دفترچه ثبت نام/

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

پیام نورنا : آغاز ثبت نام در هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور در آبان ماه سال 1399 / برگزاری آزمون در جمعه 9 آبان ماه 99

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

13 شهریور 1399 | کد خبر : 67556

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

پیام نورنا : کارنامه و نتایج اولیه آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد / لینک مشاهده نتایج اولیه

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67278

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67276

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

پیام نورنا: شهریه دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 1400-1399 افزایش پیدا کرد. این افزایش نسبت به سال پیش 15 درصد می باشد.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب٫ترجمه مقاله٫ترجمه تخصصی
٫ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» دانلود مقاله تحقیق و پژوهش های دانشجویی
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top